Canada at the 2023 Parapan American Games
Canada at the 2023 Parapan American Games | |
---|---|
IPC code | CAN |
NPC | Canadian Paralympic Committee |
in Santiago, Chile November 17, 2023 – November 26, 2023 | |
Competitors | 136 in 14 sports |
Flag bearer | Rob Shaw & Shelley Gautier |
Officials | 52 |
Medals Ranked 8th |
|
Parapan American Games appearances (overview) | |
Canada is scheduled to compete in the 2023 Parapan American Games in Santiago, Chile from 17 November to 26 November 2023. The country was represented by 136 competitors in 14 sports at the 2023 games.[1][2]
Wheelchair tennis player Rob Shaw and paralympic cyclist Shelley Gautier were the country's flagbearers during the opening ceremony.[1]
Medalists[edit]
The following competitors won medals at the games. In the discipline sections below, the medalists' names are bolded.
Competitors[edit]
The following is the list of number of competitors (per gender) participating at the games in each sport/discipline.[2]
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 1 | — | 1 |
Athletics | 11 | 7 | 18 |
Badminton | 6 | 3 | 9 |
Boccia | 5 | 4 | 9 |
Cycling | 4 | 3 | 7 |
Goalball | 6 | 6 | 12 |
Judo | 1 | 1 | 2 |
Shooting | 1 | 1 | 2 |
Football 7-a-side | 14 | — | 14 |
Swimming | 10 | 5 | 15 |
Table tennis | 4 | 1 | 5 |
Wheelchair basketball | 12 | 12 | 24 |
Wheelchair rugby | 12 | — | 12 |
Wheelchair tennis | 4 | 2 | 6 |
Total | 92 | 44 | 136 |
Archery[edit]
Canada qualified one athlete to the games and nominated Kyle Tremblay to the role on September 12, 2023.[3]
- Men
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Kyle Tremblay | Individual compound open | 683 | 2 | Bye | Villavicencio (ECU) W 139–126 |
Quesada (CRC) L 143–143 |
Bronze medal final Sardina (MEX) W 142–142 |
Athletics[edit]
The athletics team received a collective 13 medals and set 3 national records.[4] Sheriauna Haase, the youngest Canadian athletics competitor at the 2023 Games, won the bronze in the women's T47 100m and 200m.[5][6]
Medalists[edit]
Athlete | Event | Result |
---|---|---|
Anthony Bouchard | Men's T52 100m | Gold |
Men's T52 400m | Bronze | |
Michael Barber | Men's T20 1500m | Silver |
Liam Stanley | Men's T38 1500m | Silver |
Noah Vucsics | Men's T20 Long jump | Bronze |
Jesse Zesseu | Men's T37/38 Long jump | Bronze |
Men's F37 Discus throw | Silver | |
Sheriauna Haase | Women's T47 100m | Bronze |
Women's T47 200m | Bronze | |
Keegan Gaunt | Women's T13 1500m | Bronze |
Tianna Rissling | Women's T36/37/38 Long jump | Bronze |
Renee Foessel | Women's F38 Discus throw | Bronze |
Charlotte Bolton | Women's F41 Discus throw | Bronze |
Badminton[edit]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Mikhail Bilenki | Singles WH1 | Dominguez (COL) L 16–21, 10–21 |
Palma (MEX) W 21–17, 21–15 |
— | 2 Q | Montero (PER) W 18–21, 21–18, 21–17 |
Cano (BRA) L 13–21, 9–21 |
Bronze medal final Dominguez (COL) L 11–21, 19–21 |
4 |
Bernard Lapointe | Singles WH2 | Godoy (BRA) L 8–21, 13–21 |
Zambrano (MEX) W 21–17, 21–11 |
Robledo (ARG) W 21–5, 21–12 |
2 Q | — | Godoy (BRA) L 11–21, 16–21 |
Bronze medal final Chaves (BRA) W 21–8, 21–4 |
|
William Roussy | Singles SL3 | Vázquez (MEX) W 21–2, 21–7 |
Cardoso (BRA) W 21–16, 21–8 |
— | 1 Q | Bye | Cardoso (BRA) W 21–8, 21–17 |
Vinatea (PER) L 21–11, 18–21, 15–21 |
|
Pascal Lapointe | Singles SL4 | Torres (ARG) W 21–5, 21–8 |
Cleto (BRA) W 21–18, 21–13 |
— | 1 Q | — | Oliveira (BRA) L 7–21, 7–21 |
Bronze medal final Johann (BRA) L 11–21, 19–21 |
4 |
Justin Kendrick | Singles SH6 | Dalmau (CUB) L 16–21, 19–21 |
Salva (PER) L 20–22, 15–21 |
Castillo (MEX) W 21–19, 21–16 |
3 | Did not advance | |||
Wyatt Lightfoot | Krajewski (USA) L 6–21, 10–21 |
Mattos (ARG) W 21–5, 21–14 |
Coloma (CHI) W 21–5, 21–7 |
2 Q | Quispe (PER) L 17–21, 21–19, 11–21 |
Did not advance | |||
Mikhail Bilenki Bernard Lapointe |
Doubles WH1–WH2 | Barbosa / Cano (BRA) L 10–21, 17–21 |
Palma / Zambrano (MEX) W 21–14, 17–21, 21–19 |
— | 2 Q | — | Conceição / Godoy (BRA) L 6–21, 8–21 |
Bronze medal final Fajardo / Vilcachagua (PER) L 16–21, 11–21 |
4 |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Yuka Chokyu | Singles WH1 | Evangelista (BRA) W 21–7, 21–11 |
Gomes (BRA) W 22–20, 21–4 |
Javier (PER) W 21–13, 21–16 |
1 Q | Javier (PER) L 21–23, 21–19, 14–21 |
Bronze medal final Burnett (USA) W 21–5, 21–5 |
|
Olivia Meier | Singles SL4 | Davis (BAR) W 21–13, 21–8 |
Oliveira (BRA) L 15–21, 19–21 |
— | 2 Q | Reis (BRA) L 10–21, 14–21 |
Bronze medal final Ventocilla (PER) W 21–13, 21–18 |
|
Colleen Nicole Cloëtta | Singles SH6 | Velasquez (PER) L 8–21, 10–21 |
Póveda (PER) L 2–21, 2–21 |
Xavier (BRA) W 21–18, 21–13 |
3 | Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Pascal Lapointe Olivia Meier |
Doubles SL3–SU5 | Bello / Llanes (CUB) W 25–23, 21–16 |
Rodrigues / Ávila (BRA) L 14–21, 16–21 |
— | 2 | Did not advance | |||
Justin Kendrick Colleen Nicole Cloëtta |
Doubles SH6 | Quispe / Póveda (PER) L 7–21, 3–21 |
Krajewski / Simon (USA) L 5–21, 7–21 |
Salva / Fernandez (PER) L 10–21, 11–21 |
Mattos / Loyola (ARG) W 23–21, 21–19 |
4 | — | 4 |
Boccia[edit]
- Men
Athlete | Event | Pool matches | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lance Cryderman | Individual BC1 | Castro (PER) W 8–5 |
Sanchez (MEX) L 0–7 |
— | 2 Q | — | Hayward (BER) W 5–2 |
Sanchez (MEX) L 0–11 |
|
Danik Allard | Individual BC2 | Delgado (ECU) W 11–1 |
Cristaldo (ARG) W 7–2 |
— | 1 Q | Bye | Sayes (ESA) W 7–1 |
Santos (BRA) L 1–6 |
|
Ryan Rondeau | Individual BC3 | Carvalho (BRA) L 0–9 |
Lopez (MEX) L 2–3 |
Romero (ARG) L 4–6 |
4 | Did not advance | |||
Iulian Ciobanu | Individual BC4 | Mora (MEX) W 2*–2 |
Santos (BRA) L 2–4 |
— | 2 Q | Taylor (USA) W 5–2 |
Grisales (COL) L 2–4 |
Bronze medal final Dispaltro (CAN) W 5–3 |
|
Marco Dispaltro | Costa (BRA) W 3–2 |
Bulacio (ARG) W 9–1 |
Grisales (COL) W 1–7 |
1 Q | Santos (BRA) W 5–2 |
Chica Chica (COL) L 0–8 |
Bronze medal final Ciobanu (CAN) L 3–5 |
4 |
- Women
Athlete | Event | Pool matches | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Kristyn Collins | Individual BC2 | Guzmán (CHI) W 7–1 |
Martínez (MEX) L 1–4 |
— | 2 Q | — | Duarte (ESA) L 0–5 |
Bronze medal final Leon (ECU) L 2–3 |
4 |
Joëlle Guérette | Individual BC3 | Chastain (USA) W 6–2 |
Pancca (PER) L 1–8 |
Oliveira (BRA) L 1–8 |
3 | Did not advance | |||
Alison Levine | Individual BC4 | Urrejola (CHI) W 13–0 |
Navarrete (COL) W 10–0 |
— | 1 Q | Bye | Manuel (MEX) W 7–2 |
Chica Chica (COL) W 4–2 |
- Mixed
Athlete | Event | Pool matches | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lance Cryderman Danik Allard Kristyn Collins |
Team BC1–BC2 | Ecuador W 11–1 |
Brazil W 11–2 |
— | 1 Q | Chile W 6–5 |
Brazil L 2–8 |
|
Ryan Rondeau Joëlle Guérette |
Pairs BC3 | Colombia L 2–4 |
Brazil L 4–6 |
Guatemala W 6–2 |
3 | Did not advance | ||
Iulian Ciobanu Alison Levine |
Pairs BC4 | Argentina W 9–0 |
Brazil L 1–4 |
— | 2 Q | Mexico W 4–3 |
Colombia W 3*–3 |
Cycling[edit]
Road[edit]
- Men
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Alexandre Hayward | Time trial C1–5 | 26:21.14 | |
Michael Sametz | 27:25.14 | ||
Charles Moreau | Time trial H1–5 | 31:46.65 | |
Alexandre Hayward | Road race C1–3 | 1:18:03 | |
Michael Sametz | 1:22:35 | 6 | |
Charles Moreau | Road race H3–5 | 1:43:56 | 4 |
- Women
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Melissa Pemble-Chubb-Higgins | Time trial C1–5 | 16:55.52 | 7 |
Keely Toles | 15:34.08 | 4 | |
Melissa Pemble-Chubb-Higgins | Road race C1–3 | 1:17:08 | 4 |
Keely Toles | Road race C4–5 | 1:47:18 | 5 |
- Mixed
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Nathan Clement | Time trial T1–2 | 15:44.73 | |
Shelley Gautier | 18:42.12 | 5 | |
Nathan Clement | Road race T1–2 | 58:02 | |
Shelley Gautier | 1:18:58 | 6 |
Track[edit]
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | ||
Alexandre Hayward | Pursuit C1–3 | 3:27.860 | 1 FG | Perea (COL) W 3:26.642 |
|
Michael Sametz | 3:33.121 | 3 FB | Bronze medal final Muñoz (COL) W OVL |
||
Alexandre Hayward | Time trial C1–5 | — | 1:06.566 | ||
Michael Sametz | — | 1:08.707 | 5 |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | ||
Melissa Pemble-Chubb-Higgins | Pursuit C1–3 | 4:13.725 | 2 FG | Whitmore (USA) W 4:10.103 |
|
Keely Toles | Pursuit C4–5 | 3:46.931 | 1 FG | Bosco (USA) L 3:47.005 |
|
Melissa Pemble-Chubb-Higgins | Time trial C1–5 | — | 37.565 | ||
Keely Toles | — | 40.179 | 7 |
Football 7-a-side[edit]
- Summary
Team | Event | Group stage | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Rank | ||
Canada men | Men's tournament | Venezuela L 1–2 |
Brazil L 1–11 |
Chile L 1–2 |
Argentina L 0–10 |
United States L 0–6 |
6 | Fifth place match Chile L 1–2 |
6 |
Goalball[edit]
- Summary
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Canada men | Men's tournament | United States L 2–9 |
Venezuela W 11–1 |
Argentina L 4–5 |
3 Q | Chile W 9–1 |
United States L 4–11 |
Bronze medal match Argentina W 6–2 |
|
Canada women | Women's tournament | United States L 3–5 |
Peru W 11–1 |
Chile W 10–1 |
2 Q | Mexico W 10–0 |
Brazil W 4–2 |
United States W 4–3 |
Judo[edit]
- Men
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Justin Karn | −60 kg | Did not start |
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Christina Mowatt | −57 kg | Bye | González (ARG) L 00–10 |
Did not advance | Oliveira (BRA) L 00–10 |
Did not advance |
Shooting[edit]
- Mixed
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Doug Blessin | R4 – 10 m air rifle standing SH2 | 621.0 | 4 Q | 205.5 | 4 |
Line Tremblay | 614.1 | 8 Q | 113.8 | 8 | |
Doug Blessin | R5 – 10 m air rifle prone SH2 | 631.5 | 5 Q | 188.6 | 5 |
Line Tremblay | 615.8 | 9 | Did not advance |
Swimming[edit]
This section is empty. You can help by adding to it. (November 2023) |
Table tennis[edit]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Peter Isherwood | Singles C2 | Reyes (MEX) L 1–3 |
Flores (CHI) L 0–3 |
Espíndola (BRA) L 0–3 |
Marcião (BRA) L 0–3 |
5 | — | 5 | |||
Muhammad Mudassar | Singles C4 | Babes (BRA) L 2–3 |
Sanchez (MEX) L 0–3 |
— | 3 | Did not advance | |||||
Ian Kent | Singles C8 | Mashki (BRA) L 1–3 |
Pérez (ARG) L 1–3 |
Makkar (USA) L 2–3 |
— | 4 | Did not advance | ||||
Asad Syed | Singles C9 | Rivera (PUR) L 2–3 |
Watson (USA) L 1–3 |
Sarmiento (ECU) W 3–0 |
— | 3 | Did not advance | ||||
Peter Isherwood Muhammad Mudassar |
Doubles C8 | — | Gonzalez / Reyes (MEX) L 2–3 |
Did not advance | |||||||
Ian Kent Asad Syed |
Doubles C18 | — | Dettoni / Pavez (CHI) L 1–3 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Stephanie Chan | Singles C6–7 | Perez (MEX) L 0–3 |
Morales (CRC) W 3–2 |
2 Q | Muñoz (ARG) L 0–3 |
Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Asad Syed Stephanie Chan |
Doubles C14–17 | Castro / Perez (MEX) W 3–2 |
Torres / Pérez (CHI) L 0–3 |
Did not advance |
Wheelchair basketball[edit]
- Summary
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Canada men | Men's tournament | Chile W 80–17 |
Venezuela W 82–42 |
Argentina W 56–49 |
1 Q | Puerto Rico W 88–31 |
Colombia L 53–64 |
Bronze medal match Argentina W 70–62 |
|
Canada women | Women's tournament | Brazil W 61–44 |
El Salvador W 69–17 |
Colombia W 71–25 |
1 Q | — | Argentina W 76–36 |
United States L 56–62 |
Wheelchair rugby[edit]
- Summary
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Canada team | Mixed tournament | Argentina W 63–30 |
Brazil W 62–41 |
Chile W 60–27 |
Colombia W 61–45 |
United States W 46–41 |
1 Q | Brazil W 60–45 |
United States L 51–57 |
Wheelchair tennis[edit]
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Barry Henderson | Singles | Apaza (PER) L 4–6, 4–6 |
Did not advance | ||||
Thomas Venos | Chomba (PER) W 6–1, 6–1 |
Stroud (USA) L 3–6, 1–6 |
Did not advance | ||||
Barry Henderson Thomas Venos |
Doubles | — | Beltrán / Manzano (ECU) W 6–0, 6–3 |
Ratzlaff / Stroud (USA) L 1–6, 5–7 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Anne-Marie Dolinar | Singles | Martínez (COL) L 0–6, 3–6 |
Did not advance | |||
Natalia Lanucha | Valverde (CRC) W 6–4, 7–5 |
Bernal (COL) L 0–6, 2–6 |
Did not advance | |||
Anne-Marie Dolinar Natalia Lanucha |
Doubles | — | Mathewson / Phelps (USA) L 0–6, 2–6 |
Did not advance |
- Quad
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Mitch McIntyre | Singles | Molina (ECU) W 6–2, 6–3 |
Cayulef (CHI) L 3–6, 2–6 |
Did not advance | ||
Robert Shaw | Bye | Pérez (CHI) W 6–3, 7–5 |
Silva (BRA) W 6–4, 5–7, 6–3 |
Cayulef (CHI) L 3–6, 7–5, 4–6 |
||
Mitch McIntyre Robert Shaw |
Doubles | — | Bogdanov / Wagner (USA) L 3–6, 6–3, 2–10 |
Did not advance |
See also[edit]
References[edit]
- ^ a b Heroux, Devin (17 November 2023). "Shaw, Gautier lead 136 Canadian athletes at 2023 Parapan Am Games opening ceremony". CBC News. Retrieved 18 November 2023.
- ^ a b "Santiago Team Canada | Canadian Paralympic Committee". paralympic.ca. Retrieved 18 November 2023.
- ^ "Para archer Kyle Tremblay nominated to Santiago 2023 Canadian Parapan Am Team". Archery Canada. 12 September 2023. Retrieved 18 November 2023.
- ^ Denver, Riley (25 November 2023). "Parapan Am Recap: Adiós Santiago 2023!". Athletics Canada. Retrieved 11 January 2024.
- ^ "Canadian Para athletics competitors excited about Parapan Am Games". Canadian Paralympic Committee. 8 November 2023. Retrieved 30 December 2023.
- ^ Heroux, Devin (22 November 2023). "Alison Levine lands long-awaited boccia gold medal at Parapan Am Games". CBC. Retrieved 29 December 2023.